ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2019 - 10:00
ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚΟΥ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Τα μαθηματικά μυαλά στη Ροδόπη είναι πολλά

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
Ίδρυμα Παπανικολάου
Μαθηματικά

Βράβευση επιτυχόντων των διαγωνισμών των «Θαλής», «Ευκλείδης», «Καραθεοδωρή», «Βίων», «Μαθηματικά και παιχνίδι»

Την ομιλία "Τα μαθηματικά πίσω από κάθε επιστήμη και τέχνη" ανέπτυξε ο Αναστάσιος Ψαθάς 

Δήμητρα Συμεωνίδου

Τα μαθηματικά μυαλά στη Ροδόπη είναι πολλά και η πρόκληση λύσης μίας μαθηματικής άσκησης προσελκύει όλο και περισσότερους. Αυτό απέδειξε η εκδήλωση που πραγματοποίησε το απόγευμα του Σαββάτου 11 Μαΐου στο Ίδρυμα Παπανικολάου η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία Παράρτημα Ροδόπης. Στο κατάμεστο αμφιθέατρο έγινε η  βράβευση των επιτυχόντων των διαγωνισμών «Θαλής», «Ευκλείδης», «Καραθεοδωρή», «Βίων», «Μαθηματικά και παιχνίδι». Διαγωνισμοί που "έτρεξαν" καθόλη τη διάρκεια της περασμένης χρονιάς με μέριμνα της Μαθηματικής Εταιρείας Ροδόπης και την συμμετοχή εκατοντάδων μαθητών όλων των ηλικιών. Όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που έλαβαν μέρος ευχαρίστησε ο πρόεδρος του τοπικού παραρτήματος Νίκος Νικολαΐδης. Νωρίτερα έδωσε τον λόγο στον Αναστάσιο Ψαθά γενικό γραμματέα του τοπικού παραρτήματος και υποψήφιο διδάκτορα στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών Πολυτεχνείου Ξάνθης να αναπτύξει την ομιλία με θέμα: "Τα μαθηματικά πίσω από κάθε επιστήμη και τέχνη". Μέσω της ομιλίας του ανέδειξε ότι "τα μαθηματικά είναι πίσω από όλα. Είναι το Α και το Ω. Είναι η μεγαλύτερη επιστήμη, σαν ένας κορμός δένδρο που από αυτόν διακλαδώνεται και έχουμε όλες τις επιστήμες". Ο κος Ψαθάς ανέπτυξε μία διαδραστική ομιλία με τους μαθητές να απαντούν σε εύκολα ερωτήματα στη διάρκεια αυτής και τον ίδιο να λέει "προσπάθησα μέσω της ομιλίας μου να απαντήσω σε αυτό που ρωτούσα κι εγώ όταν ήμουν μικρός, ποια είναι αυτά τα όλα που από πίσω βρίσκονται τα μαθηματικά". Σε άλλο σημείο της ομιλίας του κατέδειξε ότι τα μαθηματικά είναι παρόντα στον αθλητισμό, την τέχνη, στην υγεία πχ για διαγνώσεις. 


Μετά το τέλος της ομιλίας ακολούθησε η βράβευση των μαθητών:

Επιτυχόντες «Βίων»: Ραφαήλ Γιουμπάνη 1ο γυμνάσιο Κομοτηνής και Μάριος Μεθυμάκης 2ο γυμνάσιο Κομοτηνής

Επιτυχόντες "Ευκλείδης": Μαρία Φαίδρα Τσολακίδη - Γ' Γυμνασίου - 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Δημήτριος Ηλιόπουλος - Α' Λυκείου - 3ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής, Μαρία Μαλαματή Παπαδοπούλου - Α' Λυκείου - 3ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής, Αφεντούλης Αφεντουλίδης - Γ' Λυκείου - 2ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής.

Επιτυχόντες «Καραδεοθωρή»: Μιχάλης Βαφείδης – 6ο Γυμνάσιο Ξάνθης, Ραφαήλ Γιουμπάνη – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Μάριος Μεθυμάκης – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Μαρία Σουσανίδου – Μουσικό Γυμνάσιο Κομοτηνής, Ελένη Τσαρτσάλη – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής

Επιτυχόντες «Θαλής»: Ελένη-Μαρία Κενανίδου– Β’ Γυμνασίου – 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Κωνσταντίνος Κουμπάκης – Β’ Γυμνασίου – 4ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Κωνσταντίνος Ράπτης– Β’ Γυμνασίου – Μουσικό Γυμνάσιο Κομοτηνής, Νικόλας Ράπτης – Β’ Γυμνασίου – Μουσικό Γυμνάσιο Κομοτηνής, Γιάννης Φωτεινιάς – Β’ Γυμνασίου – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Αναστασία Ασημίδου – Γ’ Γυμνασίου – 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Αλίκη Κασάπη – Γ’ Γυμνασίου – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Μουσταφά Χατζή Μεμέτ – Γ’ Γυμνασίου – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Μαρία Παπασάββα – Γ’ Γυμνασίου – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Παναγιώτης Πετρέλης – Γ’ Γυμνασίου – 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Φαίδρα Τσολακίδη – Μαρία – Γ’ Γυμνασίου – 2ο Γυμνάσιο Κομοτηνής, Δημήτρης Ηλιόπουλος – Α’ Λυκείου – 3ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Φίλιππος Θεοφιλόπουλος – Α’ Λυκείου – 3ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Ευάγγελος Λουρμπάκης – Α’ Λυκείου – 2ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Μαρία - Μαλαματή Παπαδοπούλου– Α’ Λυκείου – 3ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Μυρτώ Φαλαλάκη – Α’ Λυκείου – 3ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Χάρης Χαριτόπουλος – Α’ Λυκείου – 1ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Νικόλαος Κουκόπουλος – Β’ Λυκείου – 1ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Δομίνικος Κουκουρίδης – Β’ Λυκείου – 1ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Παναγιώτης Λόγου – Β’ Λυκείου – 3ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Ιάκωβος Μιχαηλίδης – Β’ Λυκείου – Μουσικό Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Ευθυμία Πεχλιβανίδου – Β’ Λυκείου –1ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής, Αφεντούλης Αφεντουλίδης– Γ’ Λυκείου – 2ο Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής.

Επιτυχόντες «Μαθηματικά και παιχνίδι»: Ειρήνη Στάνη ΣΤ1 Αιγείρου, Αλή Αμέτ Ε' Δρύμης, Κερήμ Αχμέτ Ε' Δρύμης, Φουρκάν Πεχλιβάν ΣΤ' Δρύμης, Χρήστος Μπέλος Ε' Ιάσμου, Αχμέτ Ελδουάν ΣΤ' Ιάσμου, Βασιλική Σκαμνού Ε' Κοσμίου, Παναγιώτα Διαδου ΣΤ' Ξυλαγανής, Γεωργία Βασιλακοπούλου Ε' Ροδίτη, Αχιλλέας Τσιμουρδάγκας Ε' Ροδίτη, Πελαγία Λαζαρίδου ΣΤ' Ροδίτη, Μιχάλης Γκατζούλης Ε' Σώστη, Ουρανία Νεραντζάκη Ε' Σώστη, Γερακίνα Νεραντζάκη ΣΤ' Σώστη, Μαρία Τερζίδου Ε1 3ου Κομοτηνής, Γκεβελή Ρουία Μπεράτ Ε3 3ου Κομοτηνής, Χρήστος Μπαξεβάνης Ε3 3ου Κομοτηνής, Νικόλαος Τσαγκαράκης Ε3 3ου Κομοτηνής, Χάρις Πάντσιου ΣΤ1 3ου Κομοτηνής, Ιωάννης Καραμπογας ΣΤ2 3ου Κομοτηνής, Στέλλα Μαλλίδου ΣΤ3 3ου Κομοτηνής, Ιωάννης Παγωνίδης Ε1 5ου Κομοτηνής, Ευστρατία Στρόφαλη Ε1 5ου Κομοτηνής, Χρυσάφης Δόγκας Ε2 5ου Κομοτηνής, Κωνσταντίνος Ρουδουσάκης Ε2 5ου Κομοτηνής, Ραφαηλίδα Τσακίρη ΣΤ1 5ου Κομοτηνής, Αθανάσιος Ουζουνάκης ΣΤ2 5ου Κομοτηνής, Γεώργιος Πανταζίδης Ε2 6ου Κομοτηνής, Ελένη Ραχμανίδου Ε2 6ου Κομοτηνής, Νικόλαος Σηφάκης ΣΤ1 6ου Κομοτηνής, Δημήτριος Κυρλής ΣΤ2 6ου Κομοτηνής, Αμυγδαλιά Τζαμπαζόγλου Ε 8ου Κομοτηνής, Σιδέρης Φελάκης ΣΤ 8ου Κομοτηνής, Ελένη Καψαλά Ε1 9ου Κομοτηνής, Λ. Λυγερά Ε2 9ου Κομοτηνής, Νικόλαος Βλάχος ΣΤ 9ου Κομοτηνής, Αθανασία Δεμίρη ΣΤ 9ου Κομοτηνής, Πέτρος Σταφορίδης ΣΤ 9ου Κομοτηνής, Παύλος Πεταλωτής Ε1 10ου Κομοτηνής, Δημήτριος Βολουδάκης Ε2 10ου Κομοτηνής, Σταμάτιος Μπαλτζής Ε2 10ου Κομοτηνής, Μαργαρίτα Δούκα Ε3 10ου Κομοτηνής, Βασίλισσα Σοκολόβα ΣΤ1 10ου Κομοτηνής, Θεοδοσία Βαφειάδη ΣΤ2 10ου Κομοτηνής, Ροδούλα Γκοτζαρίδη ΣΤ2 10ου Κομοτηνής, Μαρίνα Κλεοπάτρα Τσερκέζη ΣΤ2 10ου Κομοτηνής, Μαρία Γρηγοριάδου ΣΤ3 10ου Κομοτηνής, Ιωάννα Ράπτη ΣΤ3 10ου Κομοτηνής, Άγγελος Γιανγκανίδης Ε1 11ου Κομοτηνής, Άγγελος Καλλιγάς Ε2 11ου Κομοτηνής, Μαρίνα Παπαδοπούλου Ε2 11ου Κομοτηνής, Άγγελος Τοπαλίδης ΣΤ1 11ου Κομοτηνής, Γεώργιος Κωνσταντινίδης ΣΤ2 11ου Κομοτηνής, Γεωργία Τσιλιγκίρη Ε1 2ου Κομοτηνής, Μαρία Κασάπη Ε2 2ου Κομοτηνής, Φρειδερίκη Πουπουζή Ε2 2ου Κομοτηνής, Νιόβη Κλάδου ΣΤ1 2ου Κομοτηνής, Μαρία Μοσχάκη ΣΤ1 2ου Κομοτηνής, Αντωνία Τσαρτσάλη ΣΤ1 2ου Κομοτηνής, Κυριακή Φωτεινιά ΣΤ1 2ου Κομοτηνής, Πέτρος Κασάπης Ε1 4ου Κομοτηνής, Κωνσταντίνα Νικολαΐδου Ε2 4ου Κομοτηνής, Μαρία Χαρά Φωτοπούλου Ε2 4ου Κομοτηνής, Αναστασία Γκορτσίλα ΣΤ1 4ου Κομοτηνής, Ιωάννης Γκουζελίδης ΣΤ1 4ου Κομοτηνής, Ιωάννα Νεραντζάκη ΣΤ2 4ου Κομοτηνής, Χρήστος Παντίδης ΣΤ2 4ου Κομοτηνής, Αθανάσιος Γιανναράκης Ε 7ου Κομοτηνής, Γαρυφαλλιά Παπακαλούδη ΣΤ 7ου Κομοτηνής.

Σχετικά Άρθρα

Μικροκομοτηναίικα

Θα πάρουμε μέτρα και στοχευμένα μάλιστα,  αλλά στο προσεχές μέλλον,  εναντίον της Τουρκίας,  απεφάνθη ο βραδυκίνητος μηχανισμός της ΕΕ στη Σύνοδο Κορυφής, για τις παράνομες εξορυκτικές δραστηριότητες στην αν