fbpx Επιδόσεις και συγκίνηση στο 11ο φοιτητικό πρωτάθλημα στίβου
ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2019 - 16:58
ΥΠΟΤΟΜΕΑΣ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΤΕΦΑΑ ΔΠΘ

Επιδόσεις και συγκίνηση στο 11ο φοιτητικό πρωτάθλημα στίβου

ΑΘΛΗΤΙΚΑ
ΤΕΦΑΑ Κομοτηνής
Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
11ο φοιτητικό πρωτάθλημα στίβου

Έλαβαν μέρος 150 φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου, καθώς επίσης και αθλητές - τριες των σωματείων της Θράκη

Ο Υποτομέας κλασικού Αθλητισμού του ΤΕΦΑΑ του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης διοργάνωσε αγώνες στίβου την Τετάρτη 15 Μαΐου, στο πανεπιστημιακό στάδιο. Οι αγώνες διεξήχθησαν στα πλαίσια του 11ου φοιτητικού πρωταθλήματος στίβου και ήταν αφιερωμένοι στον εθνικό προπονητή στίβου Κώστα Σπανίδη ο οποίος ανέδειξε πολλούς αθλητές και αθλήτριες στα αγωνίσματα των ρίψεων μεταξύ των οποίων και την Ολυμπιονίκη Τασούλα Κελεσίδου.

Οι αγώνες σκοπό είχαν την άσκηση και απόκτηση εμπειριών των φοιτητών της ειδικότητας κλασικού αθλητισμού στη διοργάνωση αγώνων καθώς επίσης και στη δυνατότητα παροχής αγωνιστικών ευκαιριών σε φοιτητές του πανεπιστημίου καθώς και σε αθλητές της ευρύτερης περιοχής της Θράκης.

Στους αγώνες, οι οποίοι διεξήχθησαν με απόλυτη επιτυχία και τους παρακολούθησαν πλήθος φοιτητών και φιλάθλων της πόλης μας, έλαβαν μέρος 150 φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου, καθώς επίσης και αθλητές - τριες των σωματείων της Θράκης, οι οποίοι πέτυχαν αξιόλογες επιδόσεις.

Συγκίνηση, σε όλους που παραβρέθηκαν στο στάδιο, προκάλεσε η προσπάθεια των αθλητών-τριων με αναπηρία που έλαβαν μέρος στο δρόμο των 60 μ.

Επιπλέον, διεξήχθη αγώνας επίδειξης δρόμου 200 μ. με τροχοκαρέκλα, από τους φοιτητές της ειδικότητας προσαρμοσμένης φυσικής αγωγής.

Ενδιαφέρον στους φιλάθλους και ενθουσιασμό στους μετέχοντες φοιτητές –τριες, προκάλεσε η μικτή σκυταλοδρομία 4x100 μ. όπου έλαβαν μέρος  8 ομάδες. Σε κάθε ομάδα συμμετείχαν 2 φοιτητές και 2 φοιτήτριες με συνέπεια η εξέλιξη του αγώνα να είναι απρόβλεπτη μέχρι τον τερματισμό.

Ο υποτομέας κλασικού αθλητισμού βράβευσε τις δυο καλύτερες αθλήτριες στίβου – φοιτήτριες και τον καλύτερο αθλητή στίβου - φοιτητή με βάση την επίδοση που πέτυχαν στην αγωνιστική περίοδο 2018. Οι βραβευθέντες είναι η Μελίνα Οντουτόλα στο δρόμο των 100 και 400 μ. με εμπόδια, η Φωτεινή Μυστακίδου στο δρόμο των 800μ και ο Μιχάλης - Ηλίας Γεννίκης στη δισκοβολία.

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους η σύζυγος του Κώστα Σπανίδη Γεωργία Γιαννακίδου πρώην πρωταθλήτρια στο αγώνισμα της δισκοβολίας καθώς και η πρώην γενική γραμματέας Αθλητισμού Κούλα Γιαννακίδου και πρωταθλήτρια στο αγώνισμα του άλματος σε μήκος. Τους αγώνες παρακολούθησαν καθηγητές του ΤΕΦΑΑ, μεταξύ των οποίων και η κοσμήτορας καθηγήτρια Ελένη Δούδα.  Παρούσα, όπως κάθε χρόνο, ήταν και η Νατάσα Λιβεριάδου, πρόεδρος της Κοινωφελούς Επιχείρησης Αθλητισμού, Πολιτισμού και Παιδείας του Δήμου Κομοτηνής και πρόεδρος του Συλλόγου «Άγιοι Θεόδωροι», η συμβολή της οποίας στις δράσεις του Τμήματος είναι ιδιαίτερα σημαντική.

Τέλος, τους αγώνες παρακολούθησε μεγάλος αριθμός φοιτητών/τριων και όλοι οι διδάσκοντες του Υποτομέα Κλασικού Αθλητισμού οι οποίοι καθοδηγούσαν την προσπάθεια των φοιτητών στο οργανωτικό και αγωνιστικό τομέα. Στους νικητές απονεμήθηκαν αναμνηστικά διπλώματα και μετάλλια.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 11ου ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΙΒΟΥ ΤΟΥ ΤΕΦΑΑ/ΔΠΘ

ΔΡΟΜΟΣ 60 Μ. ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

Μάγκαλος Παναγιώτης

Μπιλιμπέρη Χριστίνα

Κεσκινίδης Κώστας

Προυσινούδης Βαγγέλης

Μπίκου Ελένη

Χιόνα Χρυσή

Νυφούδη Ελένη

Φωτιάδης Νίκος

Αλή Μεμέτ

Σουδέ Καραμπατζάκ

Καλτσόπουλος Γιώργος

Φατμανουρ Χουσείν

Σαββίδης Σωτήρης

Αλή Εμβέρ

Δήμου Ειρήνη

Καρά Βελή Μπουρτζήν

Άκραμπα Τζιχάνε

Μακρίδης Χρήστος

Χουσείν Χουσείν

Αλή Χαλήλ

Σερτσουκ Σαλή Ογλού

Κοτογλίδου Λίτσα

Ποιμενίδης Λόις

 

ΔΡΟΜΟΣ 100 Μ. ΑΝΔΡΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Ποταμιανάκης Γιάννης

11,24

2

Κατσίφης Γιώργος

11,38

3

Βαγιώτης Κων/νος

11,80

4

Μανδράκος Γιώργος

11,88

5

Μουτσουρίδης Παναγιώτης

11,90

6

Κουφός Γιάννης

12,10

7

Λεπίδας Γιώργος

12,16

8

Μιχαλούδης Γιώργος

12,57

9

Λογοθετίδης Δημήτρης

13,04

10

Κωστής Νίκος

13,09

11

Γαρνέλης Γιώργος

13,10

12

Κυριακίδης Νίκος

13,19


ΔΡΟΜΟΣ 100 Μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Σαρδή Ευανθία

14,63

2

Μελαχροινού Βασιλική

14,92

3

Κατσιγιάννη Φανή

15,00

4

Μαρσουβανίδου Κων/να

15,75


ΔΡΟΜΟΣ 200 Μ. ΜΕ ΤΡΟΧΟΚΑΡΕΚΛΑ (ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ)

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

1

Αλιφέρης Ιωάννης

2

Παξιμαδάκης Στέλιος

3

Νομικός Παναγιώτης

4

Αγγελή Αγγελική

5

Σκλέγια Αθηνά


ΔΡΟΜΟΣ 400 Μ. ΑΝΔΡΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

 

1

Ποταμιανάκης Γιάννης

51,74


ΔΡΟΜΟΣ 400 Μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Οντουτόλα Μελίνα

1,02,37

2

Μπέγκου Μιχαέλα

1,23,00

 

ΔΡΟΜΟΣ 1500 Μ. ΑΝΔΡΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Παπαιωάννου Γιώργος

4,95,00

2

Δούκας Φαίδων

5,02,94


ΔΡΟΜΟΣ 1500 Μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Μπαξεβάνη Βασιλική

8,01,70

2

Μπέγκου Μιχαέλα

8,02,45

3

Νούσια Ζωή

8,03,59


ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Βαγιώτης Κων/νος

1,65


ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Κεχρή Ηρια

1,37

2

Τζουβάρα Θεοδότα

1,35

3

Μωραΐτη Ευγενία

1,35

4

Μελαχροινού Βασιλική

1,25

5

Καραγιάννη Νικολέτα

1,25

6

Σουκούλη Ολυμπία

1,25

7

Αλμασίδου Χριστίνα

1,20

8

Σενσαχίν Ανθή - Λύδια

1,15


ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Τσούμα Δήμητρα

4,67

2

Κεχρή Ήρια

4,65

3

Καραγιάννη Νικολέτα

4,50

4

Αλμασίδου Χριστίνα

4,05

5

Μωραίτη Ευγενία

3,93


ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Βαγιώτης Κων/νος

6,15

2

Μεστούσης Παναγιώτης

5,79

3

Ντάπαρης Αναστάσιος

5,78

4

Μιχαλούδης Γιώργος

5,43

5

Μουτσουρίδης Παναγιώτης

5,21

6

Αθανασιάδης Χρηστόδουλος

4,90


ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Μοναστηριώτης Χρήστος

4,00

2

Μαχαιρίδης Έκτορας

3,10

3

Αναγνώστου Νικήτας

3,00

4

Βαγιτάς Κων/νος

2,70


ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Κεχρή Ήρια

2,90

2

Τσονάκη Μελίνα

2,40

3

Καραγιάννη Νικολέτα

2,40

4

Λίλη Εύη

2,20

 

ΣΦΑΙΡΑ ΑΝΔΡΩΝ (6 KG)

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Γενίκης Μιχάλης - Ηλίας

15,30

2

Σάριεβ Γιάννης

13,32

3

Βαριώτης Κων/νος

12,20

4

Μητηλέτσης Νίκος

11,75

5

Χαλιμούρδας Ιωάννης

9,00

6

Καπετανόπουλος Αντώνης

6,21


ΣΦΑΙΡΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (4 KG)

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Βύρλα Μαρία

7,70

2

Τσαλικοπούλου Αποστολία

7,18

3

Μπέγκου Μιχαέλα

6,71

4

Κασνάκη Ευαγγελία

6,56


ΑΚΟΝΤΙΟ ΑΝΔΡΩΝ (800 gr)

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Νταλλαρής Αναστάσιος

48,56

2

Νικολόπουλος Στέργιος

39,55

3

Γεωργίου Απόλλωνας

37,53

4

Βαγιώτης Κων/νος

35,75

5

Λιούμπας Γιώργος

30,03

6

Ανθόπουλος Εμμανουήλ

20,63

 

ΑΚΟΝΤΙΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (600 gr)

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Φραγκιουδάκη Ουρανία

27,06

2

Πατσούρα Ηλία

23,07

3

Σάρδη Ευανθία

17,82


ΜΙΚΤΗ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ 4 Χ 100 Μ.

Α/Α

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΠΙΔΟΣΗ

1

Ελευθερίου Χαρά, Μιχαηλίδου Ανατολή, Πασχαλίδης Χρήστος, Ποταμιανάκης Γιάννης

48,75

2

Λιούμπας Γιώργος, Μάρκου Σταματίνα, Καρά Σαλή Μπαχάρ, Λεπίδας Γιώργος

49,45

3

Κεχρή Ήρια, Καραγιάννη Νικολέτα, Κατσίφης Γιώργος, Βαγιώτης Κων/νος

50,47

4

Σαρδή Ευανθία, Ριζόπουλος Νίκος, Κοσμά Μιχάλης, Γκίτση Μαρία

51,91

5

Οντουτόλα Μελίνα, Κοκούλου Δέσποινα, Πολύζος Γιώργος, Χειμάρας Δημήτρης

53,51

6

Μωραϊτη Ευγενία, Σουκούλη Ολυμπία, Ζαπαντιώτης Κώστας, Δούκας Φαίδων

52,79

7

Αλμασίδου χριστίνα, Σενσαχίν Ανθή Λυδία, Γεωργίου Απόλλωνας, Ροβήλος Άγγελος

57,19

8

Διώτη Μαρία, Αχλαδιώτου Νάσια, Μουτσουρίδης Παναγιώτης, Μιχαλούδης Γιώργος

62,25

Σχετικά Άρθρα

Μικροκομοτηναίικα

Αδυνατεί  πολλές φορές ο μέσος και κοινός νους,  να συλλάβει τη λογική που διακατέχει ορισμένα στελέχη του Σύριζα.